Vyšší splátka hypotéky přinesla nečekané úspory

Na konci roku 2022 nás navštívili manželé Jakub a Lenka K. s žádostí o pomoc ohledně rostoucích nákladů na splácení hypotéky. V roce 2018 si sjednali hypoteční úvěr na koupi a částečnou rekonstrukci rodinného domu s následujícími parametry:

Výše úvěru2.660.000 Kč
Splatnost30 let
Úroková sazba2,31% p.a.
Splátka10.231 Kč

Klienti měli problém s tím, že jim banka nabídla úrokovou sazbu na nové fixační období ve výši 6,29% p.a. a díky tomu změnu měsíční splátky 15.515 Kč. Tedy o 5.284 Kč více než doposud. Vzhledem k tomu, že se ve stejné době klientům zvedly zálohy na plyn o 100% a akorát se jim narodilo druhé miminko, začal mít jejich finanční rozpočet trhliny. Naštěstí situaci začali řešit včas. Na případu se vystřídalo více našich poradců a specialistů.

Poskytnuté služby klientům
  • Seznámení se se situací klientů a vyhodnocení dalšího postupu s cílem najít finanční rezervy
  • Jednání vedené s bankou s cílem snížit nově nabízenou úrokovou sazbu (každá koruna se počítá)
  • Jednání s dodavatelem plynu
  • Sestavení rozpočtu a finančního plánu na další období
Co se nám povedlo?
Popisměsíční úspora
Podařilo se vyjednat s bankou sazbu 5,79%p.a. a změnu měsíční splátky na 14.937 Kč578 Kč
Zajistili jsme změnu dodavatele plynu1.800 Kč
Provedli jsme audit finančních produktů, kde jsme našli rezervy:
– doporučili jsme dočasně pozastavit jedno stavební spoření = + 900 Kč
– přepracovali pojištění vozidel = + 545 Kč
– přepracovali jsme pojištění majetku (riziko podpojištění) = – 111 Kč
– doporučili jsme ukončit investiční životní pojištění pro děti a navýšit pojištění životních rizik rodičů, tím vznikla měsíční úspora = + 611 Kč
2.167 Kč

Našim zásahem tedy klienti okamžitě získali měsíční úsporu 4.545 Kč. I když došlo k velkému zvýšení splátky hypotéky, do rozpočtu rodiny to výrazně nezasáhlo. Nebyla to jednoduchá práce, ale dopadlo to dobře.

Edit 11/2023: Paní Lenka jako dvojnásobná maminka přijala výzvu svého zaměstnavatele a nastoupila na částečný úvazek do práce. Aktuálně rodina tvoří finanční rezervy, aby se v budoucnu do podobné situace nedostala. A pokud budou úrokové sazby klesat, bude to mít jen pozitivní dopad na jejich peněženku.

Změny úrokových sazeb v období fixace mají vliv na peněženky klientů. Zvýšení splátky může dramaticky zasáhnout do rodinného rozpočtu stejně, jako zvýšení dalších nákladů, které nemůžete úplně jednoduše ovlivnit. V krajním případě může dojít i k prodeji úvěrované nemovitosti. Proto je dobré řešit změny v hypotéce včas. Jakmile vám přijde nová nabídka od banky. Pokud si nevěříte na komunikaci s bankou, najděte si poradce, který vám v komunikaci pomůže. Dobrý poradce vám navíc může pomoct najít úspory a vytvořit možnosti, které by vás samotné nenapadly. Výsledek pak bude stát za to a vám zůstane v peněžence více peněz

Pomůžeme vám v těchto službách