Jak mít v důchodu dostatečný příjem?

V listopadu 2023 oslovil našeho poradce pan Pavel M. (ročník 1987), který si díky “informacím v televizi” uvědomil, že by se měl více zabývat svým budoucím příjmem v důchodu. Do kanceláře přinesl své penzijko (penzijní připojištění se státním příspěvkem), které má od osmnácti let. Platí si 300 Kč měsíčně a podle aktuálního výpisu má naspořeno 94.000 Kč. Zaměstnavatel mu aktuálně na penzijko nepřispívá.

Poradce nejprve zjistil představu klienta. Následně mu na příkladech ukázal, jakým způsobem pomáháme plánovat finanční cíle a rezervy nejen na penzi. Aby mohl poradce navrhnout řešení “ušité na míru”, provedl analýzu příjmů, výdajů a aktuálně využívaných finančních produktů. Při rozboru penzijního připojištění poradce zjistil informaci, že klientův zaměstnavatel přispívá svým zaměstnancům do doplňkového penzijního spoření (DPS) částku 500 Kč měsíčně. On to ale v minulosti odmítl, protože chtěl mít raději vyšší mzdu.

A pak přišlo na řadu počítání.

Požadavek klienta30.000 Kč měsíční příjem v penzi
Orientační výpočet starobního důchodu
– ročník 1987, od 23 let v zaměstnání
– čistá mzda 37.200 Kč
– do penze půjde v 65 letech (rok 2052)
19.512 Kč měsíční starobní důchod
Klient na 15 let v penzi potřebujevlastní kapitál 1.887.840 Kč
nebo měsíční rentu 10.488 Kč
Poradce vytvořil klientovi několik návrhů, ze kterých si klient vybral následující řešení:
  • Investiční portfolio EDWARD s pravidelným vkladem 1.000 Kč měsíčně
  • Převod stávajícího penzijka na nové DPS a navýšení vlastní úložky na 1.000 Kč měsíčně
  • Využití příspěvku zaměstnavatele do DPS 500 Kč měsíčně

Vybrané řešení přinese klientovi jeho vlastní rentu ve výši cca 17.000 Kč měsíčně po dobu 15 let v důchodu. V takovém případě, bez započítání inflace a změn ve výpočtu starobní penze, by měl klient v důchodu příjem ve stejné výši jako je jeho současná mzda.

Recept na to jak mít v důchodu dostatečný příjem existuje. Vtip je v tom začít včas. Proto neodkládejte rozhodování řešit svůj budoucí příjem v důchodu na „až pak“. Spořte a investujte. Stát vám spokojenou penzi nezajistí. Využít k tomu můžete několik finančních produktů. Pokud vám zaměstnavatel nabízí příspěvek na některý z nich, využijte toho. Důležité je si to ale dobře spočítat. Zavolejte proto našim poradcům. Pomůžou vám vytvořit váš důchodový plán a společně postavíte váš důchod.

Vysvětlení: EDWARD je nástroj určený pro plánování finančních cílů klientů a jejich realizaci prostřednictvím odpovídajících investičních portfolií. Náš poradce tak s klientem na jednom místě může naplánovat různé cíle od zhodnocení krátkodobých rezerv po stavbu rentiérských a stipendijních portfolií.

Pomůžeme vám v těchto službách